Parafia pw. Trójcy Świętej w Skęczniew to parafia położona w południowej części powiatu tureckiego ( dekanat dobrski, diecezja włocławska). Na terenie parafii przechodzi granica województw: łódzkiego i wielkopolskiego. Położona jest nad zbiornikiem Jeziorsko i z tego względu rozwija się budownictwo domków jednorodzinnych dla wypoczywających, zwłaszcza mieszkańców Łodzi. Do parafii należy  1408 wiernych  z miejscowości: Czyste, Januszówka, Józefów, Kościanki, Łęg Piekarski, Młyny Piekarskie, Piekary, Rzechta, Skęczniew, Stawki, Wola Piekarska, Zagaj, Zborów.  Parafia słynie z pięknych dywanów kwiatowych układanych na trasie procesji w dzień Bożego Ciała.
Pierwsze wzmianki o Skęczniewie pojawiają się w dokumentach z 1386 roku. W dokumentach z 1394r. pojawiają się imiona Jakub oraz Michał ze Skęczniewa. Wspomina o nim też XV - wieczny dokument. Mowa w nim, że Jan Grabski syn Jana z Grabia właściciela Dobrej, dał schronienie Mikołajowi Gawce ze Skęczniewa, który zabił tamtejszego plebana. Nieco więcej o Skęczniewie dowiadujemy się z XVII wiecznych zapisów w księgach ziemskich i grodzkich. Mowa w nich nie tylko o Skęczniewie, ale i o Skęczniewku, który z czasem został zapewne wchłonięty przez wieś. Dość skrupulatny opis wsi znajdujemy w XIX wiecznym Słowniku Geograficznym Królestwa polskiego i Innych Krajów Słowiańskich. W 1827 roku wieś liczyła 232 mieszkańców. Właścicielem tamtejszych włości był wówczas Hipolit Masłowski. Około 1870 roku istniała tutaj gorzelnia i kopalnia wapna. W 1886 roku skęczniewskie dobra składały się z folwarku Skęczniew, Kościanek i Zborowa. Istniała tutaj wówczas szkoła początkowa, do której uczęszczało 126 dzieci. Istotnym wydarzeniem w dziejach wsi, była potyczka w dniu 27 września 1863 roku oddziału powstańczego (powstanie styczniowe) dowodzonego przez podpułkownika Kajetana Słupskiego z oddziałem wojsk rosyjskich stacjonujących w Kaliszu.
Majątek skęczniewski słynął z pięknego ogrodu dworskiego. Ostatni dziedzic Skęczniewa Walery Benon Weil znany był w guberni kaliskiej jako dobry rolnik, znakomity hodowca bydła. Wspólnie z ks. Piotrem Ostaniewiczem i ks. Ludwikiem Sperczyńskim( ówczesny proboszcz parafii Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrej) zorganizował Kasę Stefczyka.
Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe Kasa Stefczyka funkcjonowało w Skęczniewie w okresie międzywojennym. Posiadało swój budynek nabyty wraz z gruntem od Weila. Działalność ta obejmowała swoim zasięgiem teren kilku gmin. Kasa została zlikwidowana przez okupanta w 1940 roku, zaś majątek skęczniewski rozparcelowany został po II wojnie.
Parafia pod wezwaniem Trójcy Świętej erygowana została na przełomie XIV i XV wieku, ale lokalizacja miejscowego kościoła ( walory obronne terenu) jest charakterystyczna dla usytuowania budowli romańskich w Polsce, mających o wiele starszą metrykę niż Skęczniew. Dawniej przy kościele istniał szpital i funkcjonowała szkoła. Do parafii należały wówczas wsie: Kościanki, Piekary, Rzechta, Wola Piekarska oraz Skęczniewek (dzisiaj nieznany).Kościół parafialny, drugi z rzędu drewniany, wystawiony w 1748 roku przez Wojciecha Mączyńskiego, kasztelana śpicimierskiego.  Do 1818 roku parafia należąca do archidiecezji gnieźnieńskiej .W XVIII wieku istniały kaplice we dworach w Rzechcie i Piekarach. Obecny kościół murowany z 1825 roku, fundacji Hipolita Masłowskiego, właściciela wsi. Konsekrowany w 1882 roku, odnowiony w 1917 roku, malowany w 1978 roku. Do świątyni położonej na wzniesieniu prowadzą 10- stopniowe schody. Późnoklasycystyczny, na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium.
Strop drewniany z fasadą. Ołtarz główny z użyciem fragmentów rzeźbiarskich z XVII wieku; dwa ołtarze boczne. W prawym obraz św. Benona z XIX wieku, predella z malowaną sceną spotkania przy złotej bramie, z około połowy XVII wieku. Rzeźby barokowe św. Wojciecha i św. Stanisława. W lewym ołtarzu bocznym obraz Serca Pana Jezusa. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach. Ambona z fragmentami ornamentów barokowych. Chrzcielnica z grupą chrztu Chrystusa z XVIII wieku. Obraz św. Wawrzyńca z XVIII wieku. Portret trumienny na blasze z końca XVII wieku. Rzeźba ludowa Chrystusa Zmartwychwstałego. Ornat z pasa kontuszowego z końca XVIII wieku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w kościele noclegownie dla polskich robotników, których zmuszano do kopania okopów.

Na terenie parafii znajdują się:

14- Krzyży przydrożnych;
2 -figury Serca Pana Jezusa;